Zaaranżuj swoje wymarzone wnętrze

Zaaranżuj swoje wymarzone wnętrze

Aranżacja wnętrza salonu lub pokoju stołowego wymaga uporządkowanej koncepcji i niebanalnego pomysłu. Sekret udanej aranżacji pomieszczenia tkwi w udanej grze kolorów, odpowiednio dobranych mebli i dekoracji, a wszystko musi tworzyć przemyślaną kompozycję elementów pasujących do siebie we wspólnej zamkniętej przestrzeni. Niestety łatwo usunąć się w kicz lub sztampę, dlatego podczas aranżowania wnętrza niezbędne jest wykrzesanie z siebie odpowiednich pokładów inwencji twórczej i warto z kontrolą puszczać wodze fantazji.

Specjaliści od dekoratorstwa wnętrz radzą, aby całe projektanckie przedsięwzięcie rozplanować etapowo i rozpocząć od wybrania motywu przewodniego - charakterystycznego elementu wnętrza, (może to być specyficzny mebel, lustra, wzór na tapecie itd.), do którego będziemy starali się dostosować resztę aranżacji, tak aby tworzyła spójną i kreatywną całość. Najważniejszy element wnętrza powinien znajdować się w jego centralnej części, w przypadku pokoju stołowego może być nim elegancka ława. Warto zastanowić się nad tym, jaki chcemy uzyskać klimat aranżowanego pomieszczenia. W tym wypadku to elementy wystroju (obrazy, świeczki, posążki, rośliny doniczkowe, czy wazony) zaważą o finalnym rezultacie. Futurystyczne lub popartowe elementy dekoracji zadecydują,  że w pomieszczeniu będzie panowała nonszalancka lekkość, idealna dla salonu przewidzianego na popołudniowe leniuchowanie i nonkonformistyczny chillout. Rześkość i kontakt z przyrodą uzyska się poprzez wystarczające nasycenie pomieszczenia roślinami ozdobnymi. Natomiast kurtuazyjna, ceremonialna atmosfera zapewne zapanuje w pokoju gościnnym z biblioteczką, z której emanowałaby intelektualna aura pomieszczenia.

Wystarczy otworzyć się na własną wyobraźnię. To tak niewiele, aby zaaranżować własne wymarzone wnętrze.

Aranżacja wnętrz a studia

​Każdy ma swoje marzenia. Jeden od najmłodszego chce zostać strażakiem, inny aktorem. Życie jednak pokazuje samo, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Maluch nie za bardzo wie, na czym polega projektowanie wnętrz. Techniki architektury są dla niego czarną magią i zwykle dopiero licealiści odkrywają, że to jest to, czego pragną.

Żeby zajmować się projektowaniem wnętrz, musisz ukończyć specjalistyczne studia – architekturę wnętrz. Nie ma bata, w inny sposób ci się nie uda – podobnie jak ze studiami prawniczymi czy medycznymi. Aranżacja wnętrz to niełatwe zadanie i student przez około 4 lata pilnie uczy się poszczególnych technik, technicznego rysunku, ogólnie malarstwa i rysunku. Architekt wnętrz powinien być bardziej uzdolniony plastycznie niż taki z architektury i urbanistyki, chociaż w obu przypadkach obowiązuje egzamin wstępny. Na studia można się zwykle dostać na politechnikach i Akademiach Sztuk Pięknych.

Gdy wiesz, że aranżacja wnętrz to jest to, co chcesz robić, musisz przygotować się na lata wycieńczonej pracy. Potem będziesz mógł założyć własną firmę architektoniczną, znaleźć pracę w jednej z nich lub działać jako freelancer. Wymaga to determinacji i cierpliwości – minie wiele lat, zanim zaczniesz zbierać kokosy ze swojej pracy. Dlatego nie powinieneś wybierać tych studiów, jeśli nie jesteś pasjonatem.